Onsdag den 4. september 2024 byder Odense Hovedbibliotek på en dag fyldt med kreativitet og musik. Dagen starter med hyggelig formiddagshygge i Café Ordet og afsluttes med en intim koncert af den anerkendte guitarist og komponist Lukasz Borowicki.
Elsker du bøger og hyggelige samtaler over en kop kaffe? Så kom til Holluf Pile Bibliotek den 3. september 2024, hvor vi åbner op for TirsdagsTræf. Her kan du blive en del af et fællesskab, der mødes den første tirsdag i hver måned for at diskutere litteratur og aktuelle emner.
Ægteparret Kenneth og Dunja Fjord, som sammen ejer Frk Viola Blomster på Bogensevej i Odense, tager et nyt spændende skridt ved at indgå i et partnerskab med Interflora. Efter 13 år markerer det nye partnerskab med den landsdækkende blomsterkæde en ny tid for forretningen, som er klar til at få endnu mere gang i butikken.
I de fleste byer rundt om i landet vil man møde nye smilende ansigter, når man besøger den lokale Imerco, da der netop er startet en masse nye elever. I Imerco i Odense er det den 21-årige Zenia Klyhn, som glæder sig til at byde kunderne velkommen i butikken.
Organisationen Det Kærlige Måltid i Odense modtog den 20. august en donation fra LB Foreningen i Region Syddanmark på 50.000 kroner. Det Kærlige Måltids indsats beror på frivillige unge, som laver gode og sunde måltider til sygdomsramte familier.