De første navne til Generator Festival er nu på plads. Billetsalget er skudt i gang og det kan kun blive en kæmpe succes.
Danmark er videre og skal på lørdag spille mod Tjekkiet. Vil du se kampen sammen med andre og heppe på Danmark helt fra Odense, så gælder det om at få reserveret nu.
Godt nyt for børn med interesse for magi og fantasi, for nu er der åbnet en magisk sommerbutik - og den har åbent helt indtil den 31.juli.
Odense bibliotek skyder gang i en læsekampagne for børn mellem 6 og 15 år med sjove læseudfordringer og præmier.
WE WALK har i 2021 fokus på strandoprydning og opfordrer alle, som vil være med til at holde strandene rene, til at give en hånd og bestille en strandoprydningspakke.
Nu er det snart tid til at fejre Sankt Hans. På onsdag den 23. juni er det tid til at samles om Sankt Hans bålet og markere dagen. Men hvorfor fejrer vi egentlig Sankt Hans? Det får du svaret på her, og du kan læse mere om et bål i nærheden af dig.
Den verserende sygeplejerskestrejke rammer sygehusene i Region Syddanmark i sådan en grad, at NemSMS-påmindelser er sat på pause for en stund. Systemet var ellers sat til at bekræfte aftaler og opfølgende kontroller, der er udset til at blive udsat på grund af strejken. Indbyggere, der er tilmeldt NemSMS, opfordres nu til at tjekke deres E-boks for opdateringer.
Nu kan du tage til casting i Odense, når x-Factor holder en mindre pop-up casting den 17. juni klokken 13-19.
Sygeplejerske har officielt takket nej til den nye overenskomst. Dermed er det hver tiende af sygeplejerskerne i kommuner og regioner - cirka 5000 sygeplejersker, der regner med at gå på strejke allerede natten til lørdag d. 19.juni. Radiograferne har stemt ja til overenskomsten og strejker ikke.
I dag d. 10. juni kan du opleve delvis solformørkelse – et astronomisk fænomen, som vil ske fra cirka kl. 11:25-13:52.
Nu er der nedtælling for de mange MGP-fans. Jyske Bank Arena holder et brag af en fest, når MGP 2021 går i luften lørdag den 11.september 2021.
Glæd dig! Fredag den 4. juni kan du komme til Open By Night i Odense, hvor de fleste af byens butikker holder åbent helt til kl. 22.00.
Der er godt nyt for sommerens koncerter til Byens Ø. Ti koncerter er nu planlagt og der er plads til 500 tilskuere til hver koncert. Tessa er blandt de optrædende, når scenen forvandles til en fest.
Desværre har Corona endnu engang været årsag til at årets dyrskue ikke kan gennemføres som en fysisk begivenhed. Derfor efterlyser arrangørerne nu dyr, som skal vises frem på Dyrskue-TV i stedet for. Måske er det dit dyr, der skal vises frem?
Som en del af Odense Havnekulturfestival kan alle børn nu tage deres bamser med til bamselægen.