Tag en pause fra hverdagen og kom til en hyggelig formiddag i Kirkens Dagligstue i Lumby Sognegård. Torsdag den 5. marts 2026 kl. 10:00 inviterer vi alle til at nyde morgenkaffe, et lille foredrag og fællessang fra Højskolesangbogen.
Stige Sognehus i Odense byder på en række spændende arrangementer i marts 2026. Hver mandag kan du deltage i guidet fælleslæsning med Torben Antonsen, hvor noveller og digte fra både danske og udenlandske forfattere læses og diskuteres. Torsdag den 5. marts inviterer Søren Mejlbjerg og Mette Louise Gabelgaard til en samtale om livets store spørgsmål, inspireret af Bjergprædikenen.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Odense og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Føtex, Bilka, Coop365, Kvickly, Løvbjerg, Meny, Min Købmand, Netto, Rema 1000, Spar og SuperBrugsen.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Odense. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Hunderupvej 155 er netop kommet til salg til hele 15.500.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Odense.
I den kommende uge er der et spændende udvalg af aktiviteter i Odense. Fra litterære fællesskaber til musikalske foredrag og diverse sportsbegivenheder – der er noget for enhver smag.
Lars Damsholdt Balle er ansat som ny ejendomsansvarlig i KFUM's Sociale Arbejde, hvor han skal bidrage til at sikre optimal drift og udnyttelse af organisationens ejendomme i hele Danmark.