Vi følger boligmarkedet i og omkring Odense og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES By Odense følger boligmarkedet i og omkring Odense. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Mosegårdsvej 43 solgt for 5.125.000 kr.
Boligen overtages af Sebastian Rosenlyst Tjæreborg den 11. maj. Køberen har betalt 5.125.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 38.246 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.150.000 og boligen er derfor handlet til 138% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 134 kvm. og er opført i 1934. Grunden er på 851 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Skibhus - Thomsen, Demirhan & Led
Søballehøjen 22, Næsbyhoved-Broby solgt for 4.100.000 kr.
Boligen overtages af Negin Khoshbakht Ahmadi og Fereidoon Ansari den 22. april. Køberen har betalt 4.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.034 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.200.000 og boligen er derfor handlet til 86% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 178 kvm. og er opført i 2002. Grunden er på 749 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Odense - Næsby-Tarup
Kongensgade 58C, 1. 4 solgt for 4.000.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 4.000.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 35.714 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 281% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 112 kvm. og er opført i 1899. Grunden er på 1.913 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Odense - City-Hunderup
Kærnehøjvej 106, Højby solgt for 3.200.000 kr.
Boligen overtages af Henriette Bang Nissen og Nicolai Bartholdy Jørgensen den 12. maj. Køberen har betalt 3.200.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.877 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.600.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 179 kvm. og er opført i 1984. Grunden er på 742 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Hjallese - Thomsen, Demirhan & Led
Bjergfyrvangen 21E, Stige solgt for 2.600.000 kr.
Boligen overtages af Hjalte Schøsler den 13. maj. Køberen har betalt 2.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.118 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.550.000 og boligen er derfor handlet til 68% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 136 kvm. og er opført i 1983. Grunden er på 707 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Odense Tarup
Kanefarten 31, Lumby solgt for 2.350.000 kr.
Boligen overtages af Nicolai Trodsøe Matthiesen den 23. april. Køberen har betalt 2.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.096 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.570.000 og boligen er derfor handlet til 50% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 146 kvm. og er opført i 1979. Grunden er på 999 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense N
Hunderupvej 124B, 1. th solgt for 2.240.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 03. maj. Køberen har betalt 2.240.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.500 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 930.000 og boligen er derfor handlet til 141% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 6 værelser på i alt 128 kvm. og er opført i 1951. Grunden er på 4.168 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense M
Gammel Ådalsvej 8, Dyrup solgt for 2.100.000 kr.
Boligen overtages af Sarah Buus Rasmussen og Nicolai Sander den 01. maj. Køberen har betalt 2.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.441 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.550.000 og boligen er derfor handlet til 35% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 136 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 773 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense SV
Falen 10, 1. th solgt for 2.025.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 29. april. Køberen har betalt 2.025.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 31.641 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 320.000 og boligen er derfor handlet til 533% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 64 kvm. og er opført i 1939.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense C
Skibhusvej 102B solgt for 1.797.000 kr.
Boligen overtages af Isabella Billeskov Mark den 28. april. Køberen har betalt 1.797.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 26.043 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 600.000 og boligen er derfor handlet til 200% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 2 værelser på i alt 69 kvm. og er opført i 1935. Grunden er på 302 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Odense - Palle Jensen
Stigevej 248, Stige solgt for 1.700.000 kr.
Boligen overtages af Thea Kjær Elmbo og Tobias Johansen den 26. april. Køberen har betalt 1.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 11.724 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.200.000 og boligen er derfor handlet til 42% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 145 kvm. og er opført i 1937. Grunden er på 1.028 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Odense - Palle Jensen
Rådyrløkken 25, Slukefter solgt for 1.685.000 kr.
Boligen overtages af Kristina Sindberg den 06. maj. Køberen har betalt 1.685.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.318 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 76% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 110 kvm. og er opført i 1975. Grunden er på 707 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Odense Tarup
Arevænget 14, Højstrup solgt for 1.625.000 kr.
Boligen overtages af Benni Hauge Pedersen den 23. april. Køberen har betalt 1.625.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.927 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 950.000 og boligen er derfor handlet til 71% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 96 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 388 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Tarup
Gyldenløvesgade 9, st. tv solgt for 1.495.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 21. april. Køberen har betalt 1.495.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 25.339 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 500.000 og boligen er derfor handlet til 199% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 59 kvm. og er opført i 1935.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Åløkken
Gyldenløvesgade 20, 1. tv solgt for 1.475.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 1.475.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 25.431 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 520.000 og boligen er derfor handlet til 184% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 58 kvm. og er opført i 1937. Grunden er på 490 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Odense - Lejlighedsbutikken
Turkisvej 43, Tarup solgt for 1.400.000 kr.
Boligen overtages af Stine Cornelia Linde Bang og Mikkel Linde Bang den 28. april. Køberen har betalt 1.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.722 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 900.000 og boligen er derfor handlet til 56% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 3 værelser på i alt 79 kvm. og er opført i 1964. Grunden er på 326 kvm.
Boligen er solgt af LokalBolig Tarup-Næsby
Østerbæksvej 16, st. tv solgt for 1.400.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 24. april. Køberen har betalt 1.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.000 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 480.000 og boligen er derfor handlet til 192% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 50 kvm. og er opført i 1954. Grunden er på 947 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Odense - Lejlighedsbutikken
Krægevænget 19, Stige solgt for 1.300.000 kr.
Boligen overtages af Andreas Winkler og Marie-Louise Egel Andersen den 22. april. Køberen har betalt 1.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.236 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 4% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 127 kvm. og er opført i 1971. Grunden er på 735 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense N
Vibekevej 53, st. 42, Dyrup solgt for 900.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 21. april. Køberen har betalt 900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 20.000 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 510.000 og boligen er derfor handlet til 76% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 2 værelser på i alt 45 kvm. og er opført i 1974. Grunden er på 11.272 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense SV
Saxovej 91, st. 6, Tarup solgt for 807.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 28. april. Køberen har betalt 807.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.812 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 200.000 og boligen er derfor handlet til 304% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 48 kvm. og er opført i 1970.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense N
Saxovej 91, 1. 43, Tarup solgt for 745.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 27. april. Køberen har betalt 745.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.521 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 430.000 og boligen er derfor handlet til 73% over den offentlige ejendomsvurdering.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense N
Saxovej 91, st. 16, Tarup solgt for 650.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 29. april. Køberen har betalt 650.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.105 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 170.000 og boligen er derfor handlet til 282% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 38 kvm. og er opført i 1970.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Odense N
Allesø-Norden 16, Allesø solgt for 475.000 kr.
Boligen overtages af Pia Achton og Benjamin Holger Achton den 22. april. Køberen har betalt 475.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 4.279 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 59% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 111 kvm. og er opført i 1827. Grunden er på 900 kvm.
Boligen er solgt af home Odense - Næsby-Tarup