Den kommende uge i Odense er spækket med spændende aktiviteter og oplevelser. Du kan læne dig tilbage i biografmørket med Christopher Nolans nyeste film, 'The Odyssey', eller blive aktiv med rugby og australsk fodbold. Læs videre for at finde ud af, hvad der er på programmet.
Mandag formiddag kan filmelskere glæde sig til Christopher Nolans filmatisering af 'Odysseen' - 'The Odyssey'. Filmen bringer Homers episke fortælling til skærmen og byder på en storslået rejse med krigerkongen Odysseus. Dette er Nolans første film efter hans succes med 'Oppenheimer' i 2024.
Tidspunkt: Mandag 20. juli 2026, kl. 11:30
Sted: Biografen Vue Rosengård (CinemaxX), Rosengårdcentret 250, Ørbækvej 75, 5220 Odense SØ
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Tag et smut forbi Odense Hovedbibliotek, hvor du kan lære at bruge Antidote til at stoppe en overdosis. Eventet finder sted mandag eftermiddag, og du kan komme forbi når som helst i løbet af den time eventet varer. Det er en vigtig læring for at passe godt på hinanden.
Tidspunkt: Mandag 20. juli 2026, kl. 17:00
Sted: Odense Hovedbibliotek, Østre Stationsvej 15, 5000 Odense C
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle
Senere på mandag kan du få en gysets oplevelse med filmen 'Obsession'. Filmen fortæller historien om teenagekærlighed, der bliver til en dødbringende besættelse. Denne film er perfekt til dem, der elsker at få en lille gys.
Tidspunkt: Mandag 20. juli 2026, kl. 20:50
Sted: Nordisk Film Biografer - Odense, Østre Stationsvej 27, 5000 Odense C
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Tirsdag eftermiddag har børn mulighed for at prøve kræfter med rugby. Rugby Club Odense inviterer til gratis prøvetræning, hvor børn kan komme og opleve dyderne af rugby i et trygt og sjovt miljø.
Tidspunkt: Tirsdag 21. juli 2026, kl. 17:00
Sted: Rugbybanen, Nøglens Kvarter 12, Holluf Pile, 5220 Odense SØ
Entré: Fri entré
Målgruppe: Børn
Onsdag aften byder på en introduktion til australsk fodbold i Bolbroparken. Det er en fantastisk mulighed for alle, der ønsker at prøve en ny og spændende kontaktsport i en social og inkluderende klub.
Tidspunkt: Onsdag 22. juli 2026, kl. 18:30
Sted: Bolbroparken, Falen 95, 5000 Odense C
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.