To mænd anholdt for ulovlig våbenbesiddelse

dato

Fyns Politi har i dag den 26. marts 2026 anholdt og sigtet to mænd på henholdsvis 18 og 20 år. De vurderes at have relation til bandemiljøet i Odense.

De to mænd er sigtet for at have fragtet og opbevaret en militær automatriffel med optisk sigte og fire fyldte magasiner samt en ladt revolver. Derudover er de også sigtet for at have været i besiddelse af ammunition til begge våben.

 

Våbnene blev fragtet til og opbevaret i et kælderlokale i Lærkeparken i Odense, hvor Fyns Politi fandt og beslaglagde dem den 27. februar 2026. I den forbindelse blev en 29-årig mand anholdt og varetægtsfængslet i sagen. Efterfølgende er desuden den 20-årige Ayuub Nour Ali Hassan blevet offentligt efterlyst blandt andet for at have været i besiddelse af disse våben. Han er endnu ikke anholdt i sagen.

 

Politikommissær Jesper Bæk udtaler: ” Det er vanvittigt, at personer i bandemiljøet har haft adgang til så farlige våben. Det er derfor meget tilfredsstillende, at vi nu har kunne foretage anholdelse af yderligere to personer i denne sag.”

 

De to anholdte fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Odense senere i dag, hvor der vil blive begæret lukkede døre.

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Fyns Politi.
Kilde: Fyns Politi