Randi Elisabeth Mortensen, der er domorganist og kantor ved Odense Domkirke, Skt. Knuds Kirke, er kendt for sin store stilistiske spændvidde og omfattende koncertvirksomhed. Hun har optrådt som orgelsolist og kammermusiker både i Danmark og internationalt.
Musikalsk rejse gennem EuropaVed koncerten i Lumby Kirke vil publikum få mulighed for at opleve en musikalsk rejse gennem Europa med værker fra fransk, tysk og nordisk orgelmusik. Randi Elisabeth Mortensens dygtighed og erfaring sikrer en uforglemmelig aften for alle musikelskere.
Alle er velkomne til at deltage i denne musikalske begivenhed, der finder sted i de smukke omgivelser i Lumby Kirke. Det er en enestående chance for at opleve en af Danmarks mest alsidige musikere i aktion.
Praktisk information
Dato: Fredag 21. november 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Lumby Kirke, H.C. Lumbyes Vej 32, Lumby, 5270 Odense N
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her