Teater Momentum byder på en fascinerende dukketeaterforestilling, der udforsker Matilda-effekten, opkaldt efter aktivisten Matilda Joslyn Gage. Fænomenet beskriver, hvordan kvinders videnskabelige arbejde ofte blev tilskrevet mandlige forskere.
En hyldest til kvindelige forskereLimfjordsteatret præsenterer en forestilling, der bringer de oversete videnskabskvinder og deres banebrydende opdagelser frem i lyset. Gennem objekt- og dukketeater inviteres publikum ind i en verden, hvor de møder disse kvindelige forskere og hører om deres drivkraft og de omkostninger, der fulgte med deres bedrifter.
Medvirkende og produktionForestillingen iscenesættes af Astrid Lindhart med scenografi af Nana Andrea Tiefenböck. Dukkemager Katrine Karlsen og musikalsk arrangør Kim Fast Jensen bidrager til den unikke oplevelse. På scenen ses Pernille Nedergaard Haugesen og Astrid Kjær.
Praktisk information:
Datoer: Mandag 24. marts 2025 og tirsdag 25. marts 2025
Tidspunkt: Kl. 19:30
Sted: Teater Momentum, Ny Vestergade 18, 5000 Odense C
Entré: Børn/Unge: 110 kr, Gruppe, Børn/Unge: 80 kr, Gruppe, Voksen: 140 kr, Løssalg: 200 kr
Målgruppe: Voksne
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her