Kulturelle oplevelser i Fraugde Sognegård

dato

Fraugde Sognegård i Odense SØ inviterer til en række spændende arrangementer i januar 2026. Fra filmvisning af et dansk drama til kreativ glaskunst og et tankevækkende foredrag, er der noget for enhver smag. Alle arrangementer finder sted kl. 19:00.

Filmvisning: Stærkt dansk drama

Onsdag den 14. januar 2026 kan du opleve sæsonens første film, et stærkt dansk drama, der følger Christian i en desperat søgen efter sin søn Adam i Syrien. Filmen byder på en livsfarlig rejse ind i et krigshærget land. Der vil blive serveret snacks og vin under filmen.

Glaskunst med Astrid Munck

Torsdag den 22. januar 2026 inviteres du til en kreativ aften med glaskunstner Astrid Munck. Her kan du lave dine egne glassmykker, velkommenskilte, små skåle eller billeder. Du betaler kun for materialerne. Bemærk, at der er begrænsede pladser, så tilmelding er nødvendig via sms til Maria på 6047 6335.

Foredrag: Fra Lys til Liv

Torsdag den 29. januar 2026 kan du deltage i et foredrag med Jens Olaf Pepke Pedersen fra DTU. Foredraget udfordrer myten om, at naturvidenskab og kristendom udelukker hinanden. Med udgangspunkt i bogen "Fra Lys til Liv" vil Jens Olaf Pepke Pedersen argumentere for, at begge discipliner er essentielle for at forstå universets love.

Praktisk information
Sted: Fraugde Sognegård, Fraugdevej 59, 5220 Odense SØ
Tid: Alle arrangementer starter kl. 19:00
Entré: Ikke oplyst
Tilmelding til glaskunst: SMS til Maria på 6047 6335



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut