Krea & Kringle: Formiddagshygge for nørkleri-interesserede
Hvis du elsker at strikke, hækle eller brodere, så er "Krea & Kringle" på Odense Hovedbibliotek noget for dig. Arrangementet finder sted i caféen på 2. sal, hvor du kan nørkle sammen med andre garn- og trådbegejstrede mennesker. Her kan du sidde i ro og mag med dit projekt, mens du hyggesnakker og deler tips og ideer.
Café Ordet tilbyder et godt tilbud på kaffe og lidt godt til ganen, så du kan nyde en afslappet formiddag i hyggelige omgivelser. "Krea & Kringle" er en oplagt mulighed for at møde andre med samme interesse og få inspiration til nye projekter.
Jacob Venndt & Alexander Kraglund: En musikalsk drømmerejseSenere på dagen kan du opleve en intim koncert med Jacob Venndt & Alexander Kraglund, som byder på en musikalsk rejse fyldt med jazz, skandinavisk og irsk folkemusik, samt humor og musikalske portrætter. De to musikere, der tidligere har været lærer og elev, præsenterer et program fyldt med musikalske eksperimenter og intens sammenspil.
Koncerten lover at være både inderlig og udadvendt, og publikum kan se frem til en oplevelse ud over det sædvanlige. Musikerne vil spille på en række instrumenter, herunder violin, bratsch, mundharpe og klaver, og dele gode historier undervejs.
Praktisk information
Krea & Kringle:
Dato: Onsdag 12. februar 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Odense Hovedbibliotek, Østre Stationsvej 15, 5000 Odense C
Målgruppe: Alle
Entré: Gratis
Jacob Venndt & Alexander Kraglund koncert:
Dato: Onsdag 12. februar 2025
Tid: Kl. 17:00
Sted: Odense Hovedbibliotek, Østre Stationsvej 15, 5000 Odense C
Målgruppe: Alle
Entré: 50 kr
Koncerten er støttet af Statens Kunstfond
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her