Intimkoncert med Lea Kampmann i Nordatlantisk Hus

dato

Oplev Lea Kampmanns færøsksprogede album "Seinferð" live, når hun og hendes band besøger Nordatlantisk Hus i Odense. Koncerten byder på smukke sange om livets kærligheder, fremført i en intim atmosfære lørdag den 8. februar 2025 kl. 16:00.

Lea Kampmann, en talentfuld færøsk sanger og sangskriver, inviterer til en intimkoncert, hvor hun præsenterer sange fra sit første færøsksprogede album "Seinferð". Albummet, der blev udgivet i september 2024, udforsker temaer som tabt kærlighed, voksende kærlighed og minder om kærlighed, der engang var.

En musikalsk rejse skabt i ro og eftertænksomhed

Sangene fra "Seinferð" er skabt i samarbejde med Teitur Lassen, som også har produceret albummet. Lea beskriver processen som en indre protest mod den moderne verdens hastværk. Albummet er indspillet med akustiske guitarer, strygere og træblæsere, og er skabt i en atmosfære af ro og eftertænksomhed, langt fra skærme og støj.

Lea Kampmann og bandet

Til koncerten vil Lea Kampmann blive akkompagneret af sit band, bestående af Aske-Frydenlund Vad på guitar, Sara Flindt på keys, og Lukas Loeb på bas og saxofon. Sammen vil de fremføre de smukke og poetiske sange fra "Seinferð".

Mulighed for at købe musik og kunst

Under koncerten vil der være mulighed for at købe albummet på både vinyl og CD. Derudover kan man erhverve et hæfte, skabt af Lea Kampmann og Kirstin Helgadóttir, som indeholder tekster, refleksioner, tegninger og fotos.

Praktisk Information
Dato: Lørdag 8. februar 2025
Tid: Kl. 16:00
Sted: Nordatlantisk Hus, Nordatlantisk Promenade 1, 5000 Odense C
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Boliger til salg i Odense

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.