Historiens Hus byder på en spændende historisk ølvandring gennem Odense, hvor deltagerne får mulighed for at dykke ned i byens rige øl- og bryggerikultur. Turen vil tage deltagerne med til forskellige steder i Odense, der har haft betydning for udviklingen af byens bryggerihistorie.
Start ved Historiens HusVandringen begynder på parkeringspladsen ved Historiens Hus, beliggende på Klosterbakken 2. Herfra vil deltagerne blive guidet rundt til forskellige historiske steder, der har haft indflydelse på ølbrygningens udvikling i Odense.
En oplevelse for alleArrangementet er åbent for alle, der har interesse i Odenses historie eller ølkultur. Det er en unik mulighed for at lære mere om byens fortid, samtidig med at man nyder en gåtur gennem Odense.
Praktisk information:
Dato: Onsdag 15. april 2026
Tid: Kl. 16.30
Sted: Historiens Hus, Klosterbakken 2, 5000 Odense C
Entré: 80 kr
Mødested: Parkeringspladsen ved Historiens Hus
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her