H.C. Andersen Børne- og Ungehospital, OUH Odense Universitetshospital – Svendborg Sygehus søger 3 ledende overlæger

Profilbillede
dato

BEMÆRK: Ansøgningsfristen er overskredet

På H.C. Andersen Børne- og Ungehospital (HCABU) opslås der hermed 3 stillinger som ledende overlæge, som del af en ny organisationsmodel, og en følge af OK21.

Stillingerne er ledige til besættelse fra 1. oktober 2023, eller efter aftale.

Afdelingen har valgt at gennemføre en længere proces i forhold til at beskrive en ny organisationsmodel med kliniknær ledelse som udgangspunktet. Vi har lagt vægt på en grundig proces, og har valgt at afdelingen i alt skal have 9 ledende overlæger. De 6 af disse stillinger blev besat i foråret. Både interne og eksterne kandidater opfordres til at søge stillingerne uanset speciale.

Om HCABU
Vi er en af 4 pædiatriske afdelinger i Region Syddanmark og dækker alle Region Syddanmarks højt specialiserede funktioner. Der er et tæt samarbejde på tværs af de mange specialer, og derudover dækker vi det pædiatriske speciale bredt, med i alt omkring 5000 indlæggelser årligt.
På HCABU har vi højt specialiseret funktion inden for alle pædiatriske fagområder. Hvert fagområde er organiseret med en fagområde ansvarlig overlæge, der ikke er ledende overlæge.
Ambulatoriet er opdelt i 11 forskellige specialambulatorier, og har godt 32.000 besøg årligt. Vi prioriterer teamarbejde inden for de enkelte subspecialer, og at yngre læger tilknyttes de forskellige fagteams. Herudover prioriterer vi tværfagligt samarbejde med vores plejepersonale, psykologer, pædagoger, skolelærere og socialrådgivere.

I løbet af de næste år vil arbejdet mod Nyt OUH præge afdelingen. På Nyt OUH skal HCABU fortsat være et højt specialiseret børnehospital, integreret i det store universitetshospital. Det vil rumme alle de, for pædiatrien, relevante specialer på højt specialiseret niveau som f.eks. kirurgi, anæstesi og radiologi.

Bemanding
Aktuelt består den faste lægegruppe af cheflægen, 6 ledende overlæger, 26 overlæger og 10 afdelingslæger. Derudover har vi 12 læger under hoveduddannelse til pædiatri, 15 reservelæger i almen blokuddannelse og 2 introlæger. Ud over plejepersonale, er der ansat 12 terapeuter, 3 socialrådgivere, 5 psykologer, 5 pædagoger/socialpædagoger, 1 diætist og herudover er der tilknyttet skolelærere, legehelte og klovne. I alt er der ca. 420 ansatte.

Den nye organisationsmodel
De ledende overlæger skal indgå i en organisationsmodel, hvor den kliniknære ledelse er omdrejningspunktet. Til stillingerne er knyttet personaleledelse af speciallæger inden for et af de forskellige pædiatriske fagområder.







Det er ikke en forudsætning at de ledende overlæger har samme fagområde, som de speciallæger de er leder for. De 3 ledende overlægestillinger opslås som udgangspunkt med personaleansvar i Team 1 og Team 2 (ambulatorie og dagsafsnit). Derudover opslås stillingen som tværgående ledende overlæge i Team 4.

De ledende overlæger indgår i afdelingens ledergruppe, der ud over cheflægen og chefsygeplejersken består af de ledende overlæger, oversygeplejerskerne og den ledende lægesekretær.
De 5 ledende overlæger vil hver især være personaleansvarlig sammen med en anden ledende overlæge for teamet, og samarbejder i forhold til ledelsesopgaven.

Ledelsesprofil

  • Har lyst til ledelse
  • Har lysten til at udvikle sig som leder
  • Har mod på, i samarbejde med kollegaer og afdelingsledelse, at udvikle kliniknær ledelse
  • Har forståelse for opgaven med organisatorisk ledelse som rammen for den kliniske og faglige opgave
Faglig profil
De ledende overlæger skal ud over ledelsesopgaven varetage funktionen som overlæge i et af de pædiatriske fagområder

Til denne del af funktionen kræves der følgende kompetencer:

  • Dokumenteret interesse og betydelig erfaring i form af fagområdeuddannelse eller tilsvarende inden for et af de pædiatriske fagområder
  • Dokumenteret erfaring og uddannelse i forhold til behandling af tilstande inden for eget fagområde
  • Relevant, dokumenteret forskningserfaring/uddannelse
  • Dokumenterede kvalifikationer inden for alle 7 lægeroller
  • Minimum 5 års anciennitet som speciallæge
  • Kan tage ansvar for diagnostik, visitation og planlægning af behandling af børn og unge inden for eget fagområde
  • Være tovholder i særligt komplicerede forløb inden for fagområdet
  • Erfaring med supervision af yngre læger inden for funktionerne, herunder at deltage i samarbejde med den uddannelsesansvarlige overlæge i præ- og postgraduat undervisning inden for funktionerne
Tværgående ledende overlæge
Den tværgående ledende overlæge forventes i samarbejde med resten af leder gruppen, at være tovholder for blandt andet afdelingens kvalitets- og patientsikkerhedsarbejde. Derudover skal den tværgående overlæge være gennemgående i forhold til planlægning og organisering af den daglige drift, herunder i samarbejde med vagtplanlægger holdet, som består af læger og sekretær, at være overordnet ansvarlig for afdelingens vagtplanlægning. Funktionsbeskrivelse for den tværgående overlæge kan rekvireres som nedenfor anført

Forskning og uddannelse
Vi har en forskningsenhed og lægger vægt på, at forskning skal være en integreret del af arbejdet i afdelingen. Vi underviser, modtager studerende i praktikforløb, og vi har sygeplejestuderende, jordemoderstuderende, pædagogstuderende og psykologstuderende på afdelingerne.

Vagter
De ledende overlæger indgår i enten bagvagtslaget, som tilstræbes at være 16 skiftet to-holds drift med tilstedeværelse i afdelingen, eller neonatalvagten, som er tilstræbt 10 skiftet, med blandet vagt fordelt på hhv. vagt på tjenestested og rådighedsvagt. Derudover dækkes for begge vagtlag en weekend stuegangsfunktion. Ud over bagvagt og neonatalvagt, er der forvagt og mellemvagt i tilstedeværelse på afdelingen.

Flere oplysninger
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til cheflæge Marianne Skytte Jakobsen marianne.skytte.jakobsen@rsyd.dk eller chefsygeplejerske Anne Pedersen anne.pedersen@rsyd.dk.

Rekvirering af faglig funktionsbeskrivelse og funktionsbeskrivelse for afsnitslederfunktionen samt ved yderligere spørgsmål eller tilsendelse af materiale om den nye organisationsmodel, kan ske ved ledelsessupporter Jeanett Anne Christoffersen jeanett.anne.christoffersen@rsyd.dk

Løn og ansættelsesvilkår
I henhold til den gældende overenskomst.

Ansøgning
Bedømmelse af ansøgers faglige kvalifikationer vil tage udgangspunkt i ansøgers egne oplysninger om egne kvalifikationer inden for hver af de 7 lægeroller.
Ansøger bedes oplyse i hvilket team, de ansøger stilling.
Ansøgning vedlægges samt kopi af speciallægeautorisation og CV indeholdende publikationsliste. Vedhæftede dokumenter skal være i pdf format. Den stiles til afdelingsledelsen, og skal sendes elektronisk via nedenstående ansøgningslink ”Søg Stillingen”.

Ansættelsessamtaler forventes afholdt ultimo august 2023.



INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Odense Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

Odense Universitets Hospital, Sdr. Boulevard 29, 5000 Odense C

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 15-08-2023; - ansøgningsfristen er overskredet

Ved skriftlig henvendelse: https://candidate.hr-manager.net/ApplicationInit.aspx?cid=198&ProjectId=225577&DepartmentId=6876&MediaId=2511&SkipAdvertisement=true

Se mere her: https://job.jobnet.dk/CV/FindWork/Details/5861124

Denne artikel er skrevet af Emilie Bjergegaard og data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Odense

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.