Gør et loppefund i Gerthasminde

dato

Lørdag den 6. juni 2026 fra kl. 10.00 til 14.00 byder havebyen Gerthasminde i Odense velkommen til et livligt loppemarked. Her vil gaderne være fyldt med spændende loppefund, og alle er inviteret til at deltage, enten som sælger eller som køber.

Gerthasminde Loppemarked er en oplagt mulighed for at finde unikke genstande og nyde en dag i godt selskab. Beboerne i området har førsteret til at opstille boder foran deres huse, mens udefrakommende kan finde sig en plads i kvarteret efter kl. 9.00.

Regler for deltagelse

For at deltage som sælger er det eneste krav, at de varer, der sælges, skal være brugte genstande og ikke nyproducerede varer eller madvarer. Dette sikrer, at markedet bevarer sin autentiske loppeånd.

En dag for hele familien

Arrangementet er åbent for alle, og det er gratis at deltage som både sælger og køber. Det er en oplagt mulighed for at møde nye mennesker, gøre et godt fund og nyde den gode stemning i det hyggelige kvarter.

Praktisk information
Dato: Lørdag den 6. juni 2026
Tid: Kl. 10.00-14.00
Sted: Gerthasminde Loppemarked, Gerthasminde 33, 5000 Odense C
Entré: Gratis



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut