Fyns Politi har tirsdag formiddag været massivt til stede i området omkring Nørregade, Asylgade, Gravene i Odense. <br>Det skyldes, at politiet kl. 09.24 modtog en anmeldelse om en mistænkelig genstand i en baggård. Det viste sig, at der ikke var tale om noget farligt.<br>
Af hensyn til sikkerheden blev et større område i den centrale del af Odense afspærret, og Forsvarets sprængstofeksperter (EOD) blev rekvireret til at undersøge genstanden.
Rullemarie blev indsat for at uskadeliggøre genstanden, der viste sig ikke at være en bombe eller andet, der indeholder sprængstof.
Omkring klokken 15.00 blev afspærringen indskrænket, så borgerne igen kan bevæge sig frit omkring. Dog vil der fortsat være afspærret omkring gerningsstedet på Nørregade, da Fyns Politis efterforskere nu skal undersøge stedet nærmere.
Sideløbende med aktionen i det centrale Odense arbejdede efterforskningen videre, hvilket har ført til anholdelsen af en 50-årig mand fra Odense kommune. Manden er foreløbig sigtet for trusler. Den videre efterforskning skal nu klarlægge blandt andet motiv og lignende.
”Vi har forståelse for de gener, som sådan en operation medfører. Men Fyns Politi tager altid sådanne trusler seriøst og reagerer med passende styrke. Heldigvis viste det sig, at der ikke var tale om en bombe. Efterforskningen skal nu afdække sagen yderligere”, siger vicepolitiinspektør ved Fyns Politi Claus Andkjær
Hvis hændelsen har påvirket dig, står Offerådgivningen klar til at hjælpe. Du kan ringe på 116 006 – telefonen er åben døgnet rundt, og dygtige folk sidder klar med råd, vejledning og hjælp.