Hvordan finder vi mening med livet? Dette spørgsmål bliver udforsket gennem ny hjerneforskning, der viser, hvordan natur, sociale relationer, musik og mad kan skabe en cyklus af begær og nydelse, som kan forbedre vores livskvalitet.
Forskningens nye indsigterPå tværs af kulturer giver musik og dans velvære og styrker sociale relationer. Forskningen har også givet ny indsigt i, hvordan musik, meditation og psykedeliske stoffer påvirker hjernen og kan føre til både nydelse og meningsfylde. Forventninger og forudsigelser er centrale elementer, der kan fylde vores liv med retning og formål.
Tværfaglig hjerneforskningForedraget præsenterer de nyeste forskningsresultater fra computermodellering af hjerneskanninger, der måler aktiviteten i menneskehjerner. Dette hjælper med at afdække betydningen af nydelser som natur, mad, musik, meditation og psykedeliske stoffer for vores livskvalitet.
Cyklus af begær og nydelseDer vil også blive talt om, hvordan mad, sex og sociale relationer fører til en cyklus af begær og nydelse, og hvordan denne cyklus kan bryde sammen i lidelser som depression, kronisk smerte og PTSD.
Praktisk information:
Dato: Tirsdag 25. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Holluf Pile Bibliotek, Nøglens Kvarter 10, 5220 Odense SØ
Entré: Fri entré
Læs mere om foredraget og pladsreservation her.
Foredraget streames fra Aarhus Universitet som en del af serien Offentlige foredrag i Naturvidenskab.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her