Foredraget vil dykke ned i de bibelske banditter, især fra Det Gamle Testamente, og se på dem gennem nutidens briller. Mette Behrndtz, sognepræst og ph.d., vil belyse, hvordan flere aktuelle problemstillinger, såsom #MeToo og #HeToo, også findes i disse gamle tekster.
True crime-stil i BibelenDe bibelske tekster indeholder en række hårrejsende historier, der kunne minde om true crime. Her synes de bibelske banditter at slippe afsted med deres ugerninger, så længe de er blandt de 'gode' banditter. Traditionelt set er Judas betragtet som Bibelens værste bandit, men spørgsmålet er, om der også findes en Judas i Det Gamle Testamente.
Kunstens bidrag til billedet af den bibelske banditUnder foredraget vil kunstens verden også blive inddraget, da den har bidraget til vores billede af den bibelske bandit. Der vil blive vist billeder fra kunsthistorien, som illustrerer disse karakterer og deres handlinger.
Praktisk information
Dato: Onsdag 26. februar 2025
Tid: 14.00-16.00
Sted: Hans Tausens Kirke, Rugårdsvej 62, 5000 Odense C
Entré: 20 kr.
Der serveres kaffe og kage, og tilmelding er ikke nødvendig. Alle er velkomne.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her