Aktiv dødshjælp er en af de mest skelsættende og afgørende etiske debatter i nyere tid. Men hvad betyder det egentlig for vores samfund og de værdier, vi bygger på? Er det en suspendering af det kristne menneskesyn, som har været fundamentet for vores vestlige civilisation?
Marie Høgh vil guide deltagerne gennem denne komplekse og ofte kontroversielle debat. Som debattør og præst bringer Marie en unik indsigt og perspektiv til emnet, hvilket gør foredraget både oplysende og udfordrende.
Undervejs i foredraget vil der blive serveret en forfriskning, hvilket giver deltagerne mulighed for at reflektere og diskutere de præsenterede synspunkter.
Praktisk information
Dato: Torsdag 5. februar 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Davinde Kirke, Davinde Bygade 24, 5220 Odense SØ
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her