Den 28. maj 2026 kl. 14:30 er der mulighed for at deltage i en stemningsfuld eftermiddag på Amfi-scenen ved Næsby Kirke. Under ledelse af sognepræst Hanne Byskov, kirkesanger Berit Nicolaisen og organist Anne Buch Hansen, vil deltagerne synge velkendte og glade sange. Arrangementet inkluderer også en pause i sognegården, hvor der bliver serveret kaffe og kage for at smøre stemmebåndene. I tilfælde af dårligt vejr vil hele arrangementet foregå i sognegården.
Fælles aften ved CarolinekildenDen 11. juni 2026 kl. 19:00 inviterer Paarup og Næsby Menighedsråd til en fælles aften ved Carolinekilden. I samarbejde med Paarup-foreningen og Allesø-Broby-Næsby Lokalhistoriske Forening, bydes der på fællessang, musikindslag og korsang. Derudover vil der være historiefortælling om kilden og omegnen. Menighedsrådene sørger for et glas mousserende vin til deltagerne, og det anbefales at medbringe et tæppe. Bemærk, at arrangementet aflyses i tilfælde af dårligt vejr.
Praktiske informationer:
Fællessang på Amfi-scenen:
Dato: Torsdag 28. maj 2026
Tid: 14:30
Sted: Næsby Kirke, Bogensevej 94A, Næsby, 5270 Odense N
Entré: Ikke oplyst
Fælles aften ved Carolinekilden:
Dato: Torsdag 11. juni 2026
Tid: 19:00
Sted: Næsby Kirke, Bogensevej 94A, Næsby, 5270 Odense N
Entré: Ikke oplyst
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her