Baggrund
OUH-CELL-BENCH er en facilitet på Odense Universitets Hospital (OUH), der fokuserer på at anvende celleterapi, herunder stamceller, til at behandle forskellige sygdomme. Feltet er i en rivende udvikling og fremtidens celle-og genterapier er nu på trapperne. Vi udvikler og producerer egne celleprodukter, samt hjælper andre forskere, læger og små virksomheder med at translatere deres ideer til stamcelleterapi hos patienter. Desuden arbejder vi med antropologer, etikere og sundhedsøkonomer for at afdække flere aspekter af stamcelleterapi, og hermed generelt facilitere implementeringen af (stam)cellebehandlinger i det danske sundhedsvæsen. Vi har således allerede et meget stærkt interdisciplinært samarbejde mellem cellebiologer og klinikere på forskellige sygehuse i Danmark. Vores state-of-the-art laboratorie er baseret på en renrums glove-box løsning, der udover at være ideel for GMP arbejdet også er behagelig for operatørerne. Til at understøtte især forskningen og den videre udvikling samt dokumentation for celleprodukterne i OUH-CELL-BENCH, søger vi nu en engageret akademiker med celleerfaring for en periode på 3 år med mulighed for forlængelse.
OUH-CELL-BENCH (www.sdu.dk/ouh-cell-bench)
Vi er organiseret på afdelingen Blodprøver og Biokemi og OUH og ledes af Professor og QP Ditte Caroline Andersen samt vævscenterleder og QC, lektor Charlotte Harken Jensen.
OUH-CELL-BENCH arbejder tæt sammen som en fælles enhed med Andersen Group på Syddansk Universitet som udfører international forskning indenfor regenerativ medicin.
Den nye akademiker vil i tæt samarbejde med QA og teknikere være en del af det daglige arbejde i OUH-CELL-BENCH samt gennemføre forskning/udvikling i samarbejde med Andersen gruppen.
Dine opgaver
At deltage i produktionen og arbejdet samt forskningen i OUH-CELL-BENCH, herunder:
- At følge GMP krav i forhold til produktion af celleprodukter
- At deltage i produktionen af celleprodukter via celledyrkning og kvalitetskontroller etc.
- At udføre opgaver af forskellig karakter (fx. instrumentvedligehold, rengøringsprocedurer, etc) med de andre medarbejdere i OUH-CELL-BENCH for at bistå den daglige drift.
- At udføre forskning/udvikling (cellearbejde, molekylære analyser, dataanalyse/præsentation og database management samt deltagelse i skrivning af artikler og ansøgninger etc.) under ledelse af QP og QC.
- At udforme SOP’er og andre kvalitetsdokumenter i samarbejde med andre medarbejdere.
- At bistå ledelsens løbende kommunikation med relevante partnere
Den kvalificerede kandidat har en mastergrad (evt. Ph.d.) indenfor cellebiologi/Biokemi/Molekylær biologi/Medicin/Ingeniørvidenskab el.lign. og har erfaring med celledyrkning og evt stamceller/celleterapi. GMP-erfaring er en fordel, men ikke et krav. Kandidaten skal kunne kommunikere skriftligt og mundtligt på både dansk og engelsk.
Praktisk information
Ansøgningen skal indeholde et coverletter med din specifikke motivation samt cellekvalifikationer for stillingen (max to sider), og gerne med specifikation af uddannelse, samt specifik dokumentation for dit cellearbejde og/eller GMP kendskab eller andet relevant. Herudover skal der vedlægges:
- Detaljeret CV, inklusiv teknisk erfaring med apparatur samt celler og diverse andre metoder.
- Karakterer fra din uddannelse samt en evt. publikations liste.
- Certifikater fra uddannelse.
- En reference og evt. anbefalinger.
Arbejdssted
Den ansatte vil få arbejdsplads på Blodprøver og Biokemi Odense Universitetshospital og ansættes i en periode for 3 år med mulighed for forlængelse. Stillingen ønskes besat snarest muligt.
Der er ansøgningsfrist mandag den 26. januar 2026 kl. 12:00.
INFORMATIONER OM STILLINGEN:
- Arbejdspladsen ligger i:
Odense Kommune
-Virksomheden tilbyder:
dagarbejde
-Arbejdsgiver:
Odense Universitets Hospital, J.B. Winsløws Vej, 5000 Odense C
-Ansøgning:
Ansøgningsfrist: 26-01-2026;
Se mere her: https://job.jobnet.dk/find-job/4b9a1b1a-0676-4805-aeb6-f282f1abc94f