Drømmer du om at forme din egen keramik? Drejekurset på Kulturmaskinen giver dig mulighed for at lære at dreje keramik fra bunden. Uanset om du vil skabe en cylinder, kop eller en lille skål, vil du blive guidet gennem processen af tre erfarne instruktører.
Lær at mestre keramikdrejningKurset er designet til at lære deltagerne, hvordan man ælter, centrerer og håndterer leret fra en våd klump til et færdigt produkt. Med maksimalt otte deltagere sikrer vi en personlig og grundig undervisning, hvor der ikke kræves nogen forudgående erfaring.
Efterbearbejdelse og praktiske tipsEfter kurset er der mulighed for at efterbearbejde dine kreationer, hvilket tager omkring 60 minutter. Dette skal ske inden for 14 dage efter workshoppen. Husk, at brænding af ler koster ekstra, og det er vigtigt at undgå lange negle samt at være opmærksom på, at tøjet kan blive beskidt under processen.
Praktisk information
Dato: Mandag den 10. marts 2025
Tid: Kl. 18:00
Sted: Kulturmaskinen, Farvergården 7, 5000 Odense C
Entré: 370 kr + evt. gebyr
Målgruppe: Alle
Inkluderet: 2 kg ler (brænding betales separat)
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her